מהו האנזים נאטוקינאז Nattokinase

לאחרונה הופרד אנזים מטבולי חדש בשם נאטוקינאז, המופק מאוכל יפני מסורתי הנקרא נאטו. האנזים נאטוקינאז נוצר בתהליך התסיסה של סויה מבושלת, עם בקטריה ששמה בצילוס נאטו Bacillus natto.

עד לאחרונה נעשו מעל 20 מחקרים. במחקרים נמצא כי אנזים זה מסדיר את תהליכי קרישת הדם, - מונע קרישיות יתר אך לא גורם לדילול יתר של גורמי קרישת הדם. נאטוקינאז תומך בפירוק והמסה של משקעים שכבר נוצרו. כמוצר מזון אינו גורם לתופעות לוואי.

מי גילה את הנאטוקינאז?

הרופא הירויאקי סומי שחקר אנזימים גורמי קרישיות. במחקר ארוך ומייגע, הוא חיפש גורם טבעי שיכול להמיס בהצלחה את קרישי הדם - טרומבוזות. שהם גורם משותף לאוטם לב ואירוע מוחי. ד"ר סומי גילה את ה נאטוקינאז ב 1980 בזמן שעבד כחוקר בכימיה פיזיולוגית בבית הספר לרפואה באוניברסיטה של שיקגו. אחרי בדיקה ממושכת של מעל 173 סוגי מזונות טבעיים, מול גורמי קרישיות פוטנציאליים, ד"ר סומי מצא מה שהוא חיפש, כאשר שם נאטו בצלחת של פטרי, שהיה בה קריש מלאכותי הנקרא - ליפין ונתן זאת לעמוד ב 37 מעלות, בערך טמפרטורת הגוף, הקריש בהשפעת הנאטו נמס לאט לאט. ולגמרי נמס בתוך 18 שעות. ד"ר סומי קרא לאנזים שהתגלה "נאטוקינאז", שפירושו האנזים שבנאטו. ד"ר סומי הבין שנאטוקינאז הראה יכולת מיוחדת שלא קיימת באף אנזים אחר.

מהן התכונות של נאטוקינאז?

  • מדלל דם - נאטוקינאז הוא אנזים מדלל דם טבעי שאינו גורם לדימום, גם אם הוא ניתן במינון גבוה. לכן הוא משמש כתחליף לתרופות מדללות דם.
  • פצעים וכיבים - עוזר לריפוי פצעים וכיבים סכרתיים, אצל חולי סכרת ואחרים, על רקע זרימת דם לקויה.
  • דם סמיך - בעל יכולת לרפא מצבים של קרישיות יתר של דם.
  • משקעים, פלקים - נאטוקינאז תומך בגוף בפירוק והמסה של משקעים שכבר נוצרו. תכונה שחסרה בתרופות מדללות דם. כמוצר מזון אינו גורם לתופעות לוואי.
  • טרומבוזה - ממיס קריש (טרומבוזה). לנאטוקינאז יכולת גדולה לתמוך בחולים עם טרומבוזה, בלי תופעות לוואי.
  • שבץ - מונע שבץ, עוזר להתאוששות משבץ (אירוע מוחי).
  • אוטם לב - מונע התקפי לב, עקב היווצרות חסימות בעורקים.
  • תעוקת לב - עוזר למניעת תעוקת לב (אנגינה פקטוריס).

מהו המינון המומלץ של נאטוקינאז?

נאטוקינאז יכול לעזור או למנוע אירועים אלה, עם מנה אוראלית קטנה של 100 מיליגרם ליום. מנה של 100 עד 200 מ"ג ליום נחשבת לפי הספרות, כתחליף טוב לאספירין וקומדין.

100 מ"ג התקניים מכילים FU 2000 (FU- fibrinolytic units).

האפקט המועיל של נאטוקינאז מתחיל כבר ב 50 מ"ג ליום, מכילים FU 1000, אין הוא גורם לדילול יתר של הדם, גם כאשר הוא נלקח במנה גדולה שהיא בין 250 ל 1000 מ"ג ליום.

הערה: לא תרופה, למידע בלבד! אינו במקום טיפול רפואי מקובל. בכל מקרה ומקרה, יש להיוועץ עם הרופא המטפל.