חומצה-מאלית - L-Malic-Acid

חומצה מאלית או חומצת תפוחים נמצאת במספר רב של פירות וירקות, אך הריכוז הגבוה ביותר שלה נמצא בתפוחים, כ 250 מ"ג ל 100 גרם.

מקור השם חומצה מלית הוא בשמו הלטיני של עץ התפוח - Malus domestica - עץ הפרי הנשיר הנפוץ ביותר בעולם.

ערכו התזונתי של התפוח רב מאוד, ודי אם נציין את אבות המזון והחומרים החשובים שבו ל 100 גרם: סידן 310 מ"ג פחמימות 55 גרם , שומן 1.87 מ"ג , סיבים 6.8.גרם , ברזל , חלבונים 0.73 גרם , חומצה קפאית 70 מ"ג ; 342 קלוריות. כמו כן היסודות הבאים בריכוזים משמעותיים: אלומיניום Al , בור B , בריום Ba , ברזל Fe , נחושת Cu , מגנזיום Mg , מנגן Mn , רובידיום Rb , סיליקון Si , נתרן Na , סטרונציום Sr , גופרית S, אבץ Zn וכן חומצה מאלית או חומצת תפוחים - 250 מ"ג. החומצה פועלת יחד עם המגנזיום (magnesium) במעגל האנרגיה בגוף האדם (מעגל Krebs).

תועלות עיקריות של חומצה מאלית

  • אנרגיה - ערכה הבריאותי עצום, היות שהיא מהווה גורם חשוב ביותר במעגל האנרגיה (יצירת ATP) של הגוף, יחד עם מגנזיום היא חשובה להתגברות על עייפות.
  • לב – כאחד האברים החיוניים הזקוקים לאנרגיה, תוסף זה יכול להשפיע לטובה. המגנזיום הנמצא בהרכב התוסף, נחוץ ליצור האנרגיה ולפעילות החשמלית של הלב.
  • פיברומיאלגיה – Fibromyalgia - לאנשים עם כאבי שרירים כרוניים, יש בדרך כלל מחסור במגנזיום. אכילת תפוחים מספקת את שני המרכיבים: חומצה מאלית ומגנזיום הנחוצים לתפקוד תקין של השרירים ופירוק סוכרים, כדי לספק אנרגיה לגוף. חומצת תפוחים חשובה במיוחד בתנאים של עייפות שרירים גדולה, או מאמץ פיזי גדול הכולל מחסור בחמצן (Hypoxia), בנוסף חומצת תפוחים מסייעת בפירוק שומנים לאנרגיה. מינון: עבור פיברומיאלגיה נחוץ מינון מוגבר של חומצה מאלית: 1500- 2500 מ"ג ליום, בתוספת מגנזיום מלאת 300 – 600 מ"ג ליום. 2-3 טבליות מספקות את הדרוש.
  • שיכוך כאבים - באופן מסורתי, משמש מיץ התפוחים כמקור אנרגיה, המסייע בהתגברות על כאבי שרירים ודלקות מפרקים.
  • ניטרול רעלים - חומצת תפוחים מסייעת להוצאת רעלים בכל האמור במתכות כבדות. לחולי פרקינסון- אלצהיימר שבד"כ יש להם ריכוז גבוה של אלומיניום במוח, חומצת התפוחים מסייעת להורדתו.
  • סידן ואוסטיאופורוזיס - חומצת תפוחים מגבירה את המסיסות של יוני סידן Ca+2 , והדבר חשוב במיוחד לנשים מעבר לגיל הווסת, שאז עלולה לרדת ספיגת יוני הסידן ל- 4% בלבד, לעומת 22% בגוף בריא. חומצה מלית יוצרת תרכובת אורגנית – (כילאטים - Chelates) עם יוני סידן, ומגבירה את ספיגת הסידן בדם.
  • ניקוי וחיטוי - שימוש נוסף של החומצה הוא ניקוי וחיטוי השיניים והפה, ע"י כך שהיא מחסלת חיידקים ולכן היא שימושית בנוזלי שטיפת- פה ומשחות שיניים. היא משמשת בממחטות טבעיות לניקוי תינוקות.
  • בריאות העור - נמצא גם כי חומצת תפוחים מסייעת לשמור על עור חלק ומתוח, היות והיא שומרת על רמת pH הקרובה לרמה הטבעית של העור.

חומצה מאלית - תופעות לוואי

עד כמה שידוע בספרות הרפואית, אין לחומצת תפוחים תופעות לוואי מסוכנות או תגובות מזיקות עם תרופות אחרות. לנשים בהיריון, מניקות או תינוקות, דרוש יעוץ רפואי.